top of page

Marketing w ascezie - dekalog minimalisty


Jak dzisiejszy świat rozumie słowo “minimalizm”? Zazwyczaj odnosi je do charakterystyki wizualnej, która w znaczeniu sensu stricte jest kwestią zupełnie drugoplanową.



Fot. designboom


Określenie przedmiotu „minimalistycznym”, oprócz wskazania na pewną prostotę w formie, zabarwia je również znaczeniowo. W przeciwieństwie do słowa „prostacki”, nobilituje, dając poczucie, że stoi na naszej drodze coś luksusowego, nowoczesnego i co dobrze brzmi - “designerskiego”. Komunikacja marketingowa pokochała słowo “minimalizm”, które stało się przyczyną sukcesu niejednej marki i matką genialnie wykreowanych wizerunków.

Opacznie, minimalizm mający prowadzić do rozsądnej wstrzemięźliwości, wiedzie również do szeroko snobistycznej konsumpcji. Które współczesne “brandy” dały się ponieść chwytliwej strategii promocji, a które autentycznie, krok po kroku, budują swoją tożsamość głęboko wierząc idei? Nie produkt, a wizerunek jest dziś towarem. Mimo to, na polu walki o portfel konsumenta, pozostają jeszcze bohaterowie, którzy ze słowem honoru mogą zaoferować autentycznie minimalistyczny produkt.

Marka minimalistyczna



Filozofia minimalizmu jest koncepcją z pogranicza nauk społecznych, sztuki, architektury, literatury, której w zasadzie, daleko do korporacyjnego marketingu. Decydując się na tą strategię, marka powinna porzucić wszelkie impulsy, które prowadzą ją na drogę ku próżności. To nie oznacza jednak, że we wszechświecie konsumpcji nie ma miejsca na autentyczny produkt, bądź usługę. Czym zatem kieruje się minimalistyczna marka? Jak brzmi jej kodeks postępowania? Szanowna Marko, oto twoje credo...



Kościół w paryskiej dzielnicy biznesu la Defense

Minimalistyczny kościół w paryskiej dzielnicy biznesu la Defense

10 przykazań minimalizmu



PROSTOTA

Doceń wartość czystej i przejrzystej koncepcji. Obierz misję - Mniej. Lepiej. Prosto do celu. Nie chcemy skomplikowanych systemów i wielostronicowej instrukcji obsługi. Potrzeba nam za to minimalistycznego designu i jak najprostszych rozwiązań projektowych. Przykład? Braun, Apple, czy IKEA... Prostota zasługą ich sukcesu.


REDUKCJA

Eliminuj to, co zbędne. Unikaj niepotrzebnych zdobień. Dobry design redukuje wszystkie niepotrzebne detale. Podkreśl to, co najważniejsze. Zrób rachunek sumienia, a być może odnajdziesz 7 grzechów głównych: nadprodukcja, strata czasu, źle zaplanowana logistyka, zbędna obróbka, zbędny ruch, zapasy, powielanie błędów. To właśnie 7 rodzajów marnotrawstwa, które w japońskiej filozofii lean management, opisano słowem MUDA. Redukcja pozwoli zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas.


UŻYTECZNOŚĆ

Design to zabawne słowo. Niektórzy ludzie myślą, że oznacza wygląd. Jednak tak naprawdę chodzi o to, jak działa. Potrzebujemy funkcjonalnych narzędzi i intuicyjnych rozwiązań. Przedmioty proste i uniwersalne to luksus wśród zalewającego nas morza tandety.




ESENCJA

Celebruj i szanuj swój unikalny skarb. Znajdź to, co najważniejsze i najcenniejsze w swoim DNA. Niech stanie się to rdzeniem twojej filozofii. Jakie wartości mogą być esencją? Funkcjonalność, ekologia, skandynawskie wzornictwo, miłość do Bauhausu..., wszystko, cokolwiek determinuje twój wizerunek. Proste pytania: Co, jak, gdzie i dlaczego? dają odpowiedź na wiele strategicznych kwestii. Niech misja i wizja nadadzą tor spójności dla wszelkich działań. Na każdym kroku odzwierciedlaj to, co masz najlepsze.


RÓWNOWAGA

Znajdź balans między ceną, a jakością; estetyką, a funkcjonalnością; klasyką, a współczesnością; naturą, a innowacyjnością. Równowaga to także zrównoważony rozwój, gdzie eco i bio nie są jedynie marketingowym chwytem.


NATURA

Odkryj zew natury! Szlachetne, naturalne materiały i paleta barw ziemi są ponadczasowe. Szacunek do Matki Ziemi zawsze odpłaci się dobrą karmą. Ekologiczne rozwiązania, racjonalizacja procesów produkcji, możliwie niska przetwarzalność i społeczna odpowiedzialność to atrybuty marki, głęboko praktykującej minimalizm .






ANTYKOMERCJA

Nie krzycz i nie obnoś się. Bądź bardziej dyskretny i powściągliwy w nachalnym “obrandowaniu” swoich produktów. Zmniejszenie działań sprzedażowo - marketingowych na rzecz PR i content marketingu, to must have dobrego wizerunku. Ponad to, prawdziwy minimalista zwróci uwagę na adekwatność ceny do wartości twojego produktu.


WOLNA PRZESTRZEŃ

Mierz wysoko i nie zatrzymuj się. Otwarta przestrzeń działania, to nie tylko pełne designu, przestronne wnętrza punktów sprzedaży i przejrzysty layoutu strony internetowej marki. To także przestrzeń dla personalizacji produktu i usługi. Elastyczność i gotowość do zmiany. Twoje otoczenie to miejsce kreatywności i szerokie horyzonty inspiracji.




AKTYWNE RELACJE Z ODBIORCĄ

Szanuj bliźniego swego, jak siebie samego. Szczerze angażuj się w budowanie dobrych relacji z otoczeniem. Współpracuj i wejdź w kolaboracje z innymi markami, czy lokalnym artystą. Bądź aktywny i działaj! Wspieraj lokalne inicjatywy i młode talenty, które bliskie są twojej filozofii. Efekt synergii gwarantowany. Klient docenia unikalność, bezpośrednią interakcje, spersonalizowaną obsługę, czy uczciwe zarządzenia procesem reklamacji. Dostarczaj mu dodatkowych korzyści, w postaci np. ciekawego „contentu”. Bądź dobrym słuchaczem, zbieraj opinie i wyjdź na przeciw oczekiwaniom.



UCZCIWOŚĆ

Satya - zasada moralna z Jogasutr Patańdżalego, oznacza prawdomówność, zakładając całkowitą szczerość w myślach, słowach i czynach. Przenosząc moralność na grunt marketingu, oznacza to podążanie za misją, autentyczność w działaniu i szczerość wizerunku, która pięknym za nadobne, odpłaci się lojalnością klientów i gronem charytatywnych ambasadorów marki.


 

Biblioteka:

  • No logo, Naomi Klein, wyd. Muza

  • 7 typów marnotrawstwa, Lean Menedżer. Zasady Lean Production i Lean Manufacturing w nowoczesnej firmie, http://leanmenedzer.pl/

  • Chair project, Afteroom, http://www.designboom.com/


POSTY

TAGI

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page